Teachers Network
Translate Translate English to Chinese Translate English to French
  Translate English to German Translate English to Italian Translate English to Japan
  Translate English to Korean Russian Translate English to Spanish
Lesson Plan Search
Proud New Owners of teachnet.org... We're Very Flattered... But Please Stop Copying this Site. Thank You.
Our Lesson Plans
TeachNet Curriculum Units
Classroom Specials
Popular Teacher Designed Activities
TeachNet NYC Dirctory of Lesson Plans

VIDEOS FOR TEACHERS
RESOURCES
Teachers Network Leadership Institute
How-To Articles
Videos About Teaching
Effective Teachers Website
Lesson Plans
TeachNet Curriculum Units
Classroom Specials
Teacher Research
For NYC Teachers
For New Teachers
HOW-TO ARTICLES
TEACHER RESEARCH
LINKS

GRANT WINNERS
TeachNet Grant:
Lesson Plans
2010
TeachNet Grant Winners
2009
TeachNet Grant Winners
Adaptor Grant Winners
2008
TeachNet Grant Winners
Adaptor Grant Winners
2007
TeachNet Grant Winners
Adaptor Grant Winners
Other Grant Winners
Power-to-Learn
Math and Science Learning
Ready-Set-Tech
Impact II
Grant Resources
Grant How-To's
Free Resources for Teachers
ABOUT
Our Mission
Funders
   Pacesetters
   Benefactors
   Donors
   Sponsors
   Contributors
   Friends
Press
   Articles
   Press Releases
Awards
   Cine
   Silver Reel
   2002 Educational Publishers Award

Sitemap

TeachNet NYC: Lesson Plans

Italian Cities | Italian Language Resources | Italian Lesson Plans | Educational Resources | December 12 | Chatting in Italian - 3/6/99 | email me

Italian level one

Objectives: Students will visit a site on the web, learn about new foods and practice numbers in Italian

Lo Scopo: Quante costa?

 

Fare Adesso:

  1. Quanto fa due piu due?
  2. Quanto fa tredice meno sette?
  3. Quanto fa cinquantasei diviso due?
  4. Dove compri il cibo?

 

Step 1: We will list five items that we would like to buy in Italian.

 

Step 2: Using this site, we will find out how much each costs.

 

Step 3: Before we start , let's do this simple exercise

 

Quanto costa il latte?

Quanti costano gli spinaci?

What is the difference between these two verb forms? Why?

Step 4: Let's go shopping at Buon giorno

 

Step 5: Students orally report their price lists back to class

 

This lesson can also be used with Andiamo fare la spesa

 

Return to homepage


 

Come across an outdated link?
Please visit The Wayback Machine to find what you are looking for.

 

Journey Back to the Great Before